POLITYKA
2 min. czytania
Prezydent Ukrainy zwrócił Order Orła Białego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.
Prezydent Ukrainy zwrócił Order Orła Białego
Prezydent Ukrainy zwrócił Order Orła Białego / TRT Polski

Decyzja została podjęta po tym, jak w piątek prezydent Polski Karol Nawrocki ogłosił odebranie Zełenskiemu tego wyróżnienia w związku ze sporem dotyczącym kwestii historycznych.

Zełenski podkreślił, że Ukraina pozostaje otwarta na dialog z Polską w sprawie trudnych rozdziałów wspólnej historii. Podziękował również Polakom za wsparcie i współpracę podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

„Jeśli uważa się, że ten szczególny symbol może pozostać u Katarzyny II, Benito Mussoliniego i Gerharda Schrödera, to Ukraina nie będzie się z tym spierać” – napisał Zełenski na platformie X.

Prezydent Ukrainy zaznaczył również, że Kijów uważał, iż przyznany w 2023 roku Order Orła Białego był wyrazem uznania dla Ukraińców i ukraińskiej armii.

„Tak właśnie było wtedy powiedziane. Dziś wysłałem Order z powrotem do prezydenta Polski” – przekazał.

W piątek Nawrocki zdecydował o odebraniu Zełenskiemu Orderu Orła Białego. Była to reakcja na nadanie przez Załenskiego jednej z jednostek wojskowej nazwy nawiązującej do Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Polska strona wskazuje, że formacja ta odpowiada za masowe zabójstwa dziesiątek tysięcy polskich cywilów na Wołyniu i we wschodniej Galicji podczas II wojny światowej.

Nawrocki w oświadczeniu podkreślił, że jego decyzja dotyczy działań ukraińskich władz, a nie narodu ukraińskiego. Zaznaczył również, że nie oznacza ona zmiany w strategicznym wsparciu Polski dla Ukrainy.