Niemiecki minister obrony Boris Pistorius w niedzielę obwinił prezydenta USA Donalda Trumpa o zamknięcie Cieśniny Ormuz i zaapelował o przywrócenie swobodnego przepływu przez ten strategiczny szlak morski.
„Ostatecznie to Donald Trump, a nie my, wcisnął korek w szyjkę butelki, jaką jest Cieśnina Ormuz, ale leży w naszym interesie, aby go stamtąd ponownie wyjąć” – powiedział Pistorius w wywiadzie dla nadawcy ARD.
Cieśnina Ormuz jest jednym z najważniejszych szlaków transportu ropy naftowej i gazu. Została praktycznie zablokowana podczas działań wojennych, które rozpoczęły się 28 lutego wraz z amerykańsko-izraelskimi atakami na Iran.
Teheran wcześniej zgodził się na jej ponowne otwarcie w ramach wstępnego porozumienia podpisanego przez Trumpa i irańskiego prezydenta Masuda Pezeszkiana. W efekcie ruch statków zaczął stopniowo wracać do normy.
W sobotę Iran poinformował o ponownym zamknięciu tego kluczowego szlaku w związku z izraelskimi atakami w Libanie.
Pistorius podkreślił, że zapewnienie bezpiecznego przepływu przez Cieśninę Ormuz, leży w interesie Europy, bezpieczeństwa dostaw energii oraz odbudowy gospodarczej.
Minister zaznaczył również, że ewentualne porozumienie dotyczące ponownego otwarcia cieśniny wymagałoby poparcia Iranu i Omanu.











