POLITYKA
2 min. czytania
Minister Sprawiedliwości komentuje postępowania dotyczące Szpitala Południowego
Waldemar Żurek poinformował o 12 zgłoszeniach dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym, z których część została już umorzona lub objęta odmową wszczęcia, a pozostałe są nadal badane przez prokuraturę.
Minister Sprawiedliwości komentuje postępowania dotyczące Szpitala Południowego
Polski minister sprawiedliwości Żurek udziela wywiadu agencji Reuters w Warszawie. ZDJĘCIE ARCHIWALNE / Reuters

Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek odniósł się w środę podczas konferencji prasowej do informacji przedstawionych dzień wcześniej w wywiadzie w Kanale Zero przez byłego pracownika Szpitala Południowego, dr. Emila Jędrzejewskiego. Lekarz twierdził m.in., że na szpitalnym oddziale ratunkowym dochodziło do nieprawidłowo wykonywanych procedur medycznych, a błędy mogły prowadzić do powikłań, w niektórych przypadkach zakończonych zgonami pacjentów.

Waldemar Żurek przekazał szczegóły dotyczące 12 zgłoszeń odnoszących się do zgonów w Szpitalu Południowym, które od 2023 roku trafiły do prokuratury. Jak poinformował, w trzech przypadkach odmówiono wszczęcia postępowania, cztery sprawy zostały umorzone, natomiast pięć jest nadal prowadzone.

Podkreślił również, że wśród tych spraw pięć dotyczyło narażenia pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

„Będziemy sprawdzać wszystko. Także te sprawy, które były umorzone” – oznajmił Żurek.

Prokurator Generalny wspomniał także do korespondencji skierowanej w lipcu 2025 roku przez szpital do dr. Jędrzejewskiego, w której placówka zwróciła się o wskazanie okoliczności, zdarzeń i osób w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, mogącego zakończyć się zawiadomieniem do prokuratury. Jak poinformował Żurek, według jego wiedzy odpowiedź nie została udzielona, jednak – jak dodał – prokuratura będzie tę kwestię wyjaśniać podczas przesłuchania lekarza.

Zapytany o liczbę 12 spraw dotyczących zgonów, minister ocenił, że nie jest to liczba odbiegająca od normy, wskazując na wielkość placówki.

„To są także takie zawiadomienia, że ktoś uważa, że został źle potraktowany, albo były groźby między pacjentami, bądź zaginięcie rzeczy w szpitalu, które było traktowane jako kradzież” – wskazał Prokurator Generalny.

Żurek odniósł się również do obowiązków lekarzy w zakresie zgłaszania podejrzanych zgonów. Zaznaczył, że w jego ocenie lekarz powinien być traktowany jak funkcjonariusz publiczny i ma obowiązek zgłoszenia, jeśli zgon może być skutkiem przestępstwa.

Podkreślił także, że każdy obywatel ma ogólny obowiązek zawiadomienia organów ścigania w przypadku posiadania informacji o popełnieniu przestępstwa.

Wywiad z dr. Emilem Jędrzejewskim był związany z doniesieniami portalu Zero.pl, według których były koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym, dr Dawid Kacprzyk, miał zarobić w ubiegłym roku 1,6 mln zł podczas specjalizacji z anestezjologii, a na oddziale miało dochodzić do sytuacji, w których pacjenci związani z Koalicją Obywatelską byli przyjmowani poza kolejnością.

PowiązaneTRT Polski - Nowa Rada Nadzorcza Szpitala Południowego. Trzaskowski ogłosił skład
ŹRÓDŁO:PAP