Podobne rozwiązania wprowadzono już m.in. w Holandii, Korei Południowej i Włoszech, gdzie zakazano używania smartfonów w szkołach ze względu na ich negatywny wpływ na koncentrację i zachowanie uczniów. W innych krajach ogranicza się lub planuje ograniczyć dostęp dzieci do mediów społecznościowych.
Projekt ustawy przewiduje zakaz używania telefonów przez dzieci w wieku 7–15 lat na terenie szkoły, także podczas przerw między lekcjami. Szkoły miałyby również otrzymać podstawy prawne do wprowadzenia systemu, w którym uczniowie musieliby oddawać telefony do przechowywania na czas pobytu w szkole.
We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który ma wprowadzić zakaz. Projekt trafi teraz do Sejmu.
